Študenti zo slovenských stredných škôl absolvovali už druhý ročník Letnej školy: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu
Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku s podporou Ministerstva spravodlivosti SR, Nadácie Friedrich Ebert Stiftung a NATO PDD zorganizoval v dňoch 22.-24. júna 2018 v Banskej Štiavnici už druhý ročník Letnej školy: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu.
Diskusie a tréningy sa za účasti takmer tridsiatky študentov zo stredných škôl z celého Slovenska zamerali na veľmi aktuálny problém – narastajúci extrémizmus a radikalizmus v našej spoločnosti.
Trojdňové podujatie v krásnom prostredí Banskej Štiavnice otvoril riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď, Ján Lunter – predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a Robert Žanony z Friedrich-Ebert-Stiftung.
Po slávnostnom otvorení nasledovala prvá prednáška na tému „Extrémizmus kedysi a dnes“ od učiteľa histórie a aktivistu Juraja Smatanu. Už úvodná prednáška tohto podujatia rozprúdila medzi študentmi diskusiu o stave súčasnej spoločnosti.
Druhý deň priniesol účastníkom viacero podnetných tém. Prvá prednáška patrila Jánovi Gorduličovi scénaristovi a stand-up komikovi s témou „Prečo ľuďom hrabe? (falošné správy, hoaxy a propaganda)“, ktoré študentom vtipnou formou priblížili ako v súčasnosti hoaxy a falošné správy fungujú.
Doobeda ešte študenti stihli workshop od Ondreja Gažoviča – lektora kritického myslenia, ktorý si vo svojom workshope „Kritické myslenie“ pre študentov pripravil praktické cvičenia. Účastníci si tak napríklad mohli aktívne vyskúšať ako kriticky pracovať s článkami, ktoré médiá publikujú, kde hľadať znaky ovplyvňovania či zavádzania, a ako si overovať fakty. V menších skupinkách si tak na vlastnej koži vyskúšali ako pracujú rôzne médiá pri pokrývaní tej istej témy – niektorí ako verejnoprávne médium, iní ako bulvár.
Poobedný program viedol Dušan Ondrušek – tréner a facilitátor OZ PDCS s témou: „Radikalizácia: ako sa účinne brániť?“ So študentmi hovoril o radikalizácii a úspešných aj neúspešných prípadoch deradikalizácie z praxe. Študenti si následne mohli vyskúšať, ako fungujú dnes veľmi rozšírené techniky manipulácie rozhovoru, ktoré znemožňujú viesť normálnu diskusiu a argumentovať.
O tom aké sú v súčasnosti najrozšírenejšie mýty predovšetkým o Európskej únii, o Severoatlantickej aliancii a o našom členstve v nich, hovoril na záver letnej školy vo svojej prednáške „TOP 10 slovenských mýtov a dezinformácií“ Peter Bátor, vedúci oddelenia bezpečnostnej politiky a radca, ktorý pôsobí v Kancelárii prezidenta SR.
Študenti si po absolvovaní letnej školy domov odniesli certifikáty a navrhli vytvorenie spoločnej online platformy, kde by si spoločne mohli vymieňať svoje poznatky a skúsenosti aj po skončení letnej školy.