Takmer tridsať stredoškolákov absolvovalo Letnú školu: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu

 

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku s podporou Ministerstva spravodlivosti SR a Nadácie Friedricha Eberta zorganizoval v dňoch 30. júna – 2. júla 2017 v Banskej Štiavnici Letnú školu: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu 2017.

Diskusie a tréningy sa za účasti takmer troch desiatok stredoškolákov z celého Slovenska zamerali na čoraz alarmujúcejší problém narastajúceho extrémizmu a radikalizmu v slovenskej spoločnosti.

Trojdňové podujatie otvoril riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď a Barbara Tiefenbacher z Friedrich-Ebert-Stiftung. Študentov prostredníctvom videonahrávky pozdravil aj prezident Slovenskej republiky J.E. Andrej Kiska.

Nasledovala prednáška na tému Extrémizmus kedysi a dnes od učiteľa histórie a aktivistu Dezinformácie Hoaxy Propaganda, Juraja Smatanu. V neformálnej atmosfére študenti ukončili prvý deň večerným programom – premietaním dnes už kultového filmu Pianista, ktorý si študenti zvolili v hlasovaní. Film zachytáva osud poľského uznávaného hudobníka a jeho rodiny židovského pôvodu po príchode nemeckých vojakov do Varšavy v roku 1939.

Druhý deň priniesol účastníkom hneď niekoľko podnetných tém. Známy stand-up komik a scénarista Ján Gordulič priblížil a rozosmial študentov s prednáškou na tému „Prečo ľuďom hrabe? (falošné správy, hoaxy a propaganda)“.

O tom, aká je v súčasnosti Agenda extrémnej pravice a ako jej dokážeme čeliť rozprávala Irena Bihariová, predsedníčka OZ Ľudia proti rasizmu. Po obede štafetu prebral Dušan Ondrušek, tréner a facilitátor OZ PDCS, so svojim tréningom na tému „Radikalizácia: ako sa účinne brániť?“, kde si účastníci mohli aktívne vyskúšať ako správne komunikovať pri riešení konfliktných tém a situácií, či ako podporiť spoločný dialóg.

Záverečný deň poukázal bloger Samuel Marec na Stav slovenskej spoločnosti a v odľahčenej atmosfére diskutoval so študentmi o tom, či je na Slovensku dobre, čo sú najväčšie problémy Slovenska a ako ich možno riešiť.

Stredoškoláci si po absolvovaní letnej školy domov odniesli certifikáty a stali sa súčasťou online platformy „Mladí proti extrémizmu a radikalizmu“. Cieľom platformy je pokračovať v dialógu o extrémizme a radikalizme a umožniť mladým študentom sa aj naďalej zapájať do budovania Slovenska bez nenávisti.

GALÉRIA

 

SÚVISIACE PROJEKTY