Posilňujeme odolnosť voči dezinformáciám v Gruzínsku
Dezinformácie, propaganda a vplyvové operácie sú globálnou výzvou, ktorej nečelí len Slovensko, ale aj naši spojenci. Spoločný postup a výmena skúseností sú v budovaní informačnej bezpečnosti kľúčom k úspechu. Vďaka čulej spolupráci vieme, že mnohé z riešení informačnej bezpečnosti zo Slovenska, ako napríklad Checkbot.sk, konspiratori.sk, či blbec.online pozitívne oslovili aj medzinárodnú komunitu.
Pozitívna reputácia Slovenska v zahraničí zvyšuje záujem o naše riešenia informačnej bezpečnosti. Jedným z takých riešení je aj digitálna platforma Disinforadar, ktorú sme pre Gruzínsko vytvorili v SSPI v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú spoluprácu a technologickou firmou Gerulata technologies.
Nástroj je určený pre odborníkov, ale aj širokú verejnosť a umožňuje získať rýchly prehľad o najvplyvnejších informáciách zdrojov asociovaných s dezinformačným obsahom.
Web disinforadar.ge je príkladom špičkového dizajnu, ktorý je v prvom rade vytvorený tak, aby bol ľahko použiteľný a intuitívny pre širokú verejnosť.
Prehľad funkcií webu:
1. V hlavičke webu je sekcia, kde sa môže každý používateľ prihlásiť či odhlásiť, aby získal okamžitý prístup ku všetkým funkciám a informáciam na webe.
V sekcii Monitoring si môže každý zvoliť, čo ho aktuálne zaujíma. Top trending ponúka okamžitý prehľad, ktorý obsah na digitálnych platformách a na webe je aktuálne najúspešnejší a má najväčší potenciál formovať verejnú mienku. Táto funkcia je nevyhnutná pre získanie situačného prehľadu a taktiež pre pochopenie sily dopadu dezinformácií a hoaxov na spoločnosť. Zistenia z tejto sekcie sú taktiež výborným zdrojom navigácie pre factcheckerov a novinárov, aby mali rýchly prehľad, ktorým témam by sa mali urgentne venovať, aby vyvrátili virálne dezinformácie, či nastavili novú strategickú komunikáciu v konkrétnych témach a udalostiach ohrozených dezinformačnými naratívmi.
2. V ďalšej sekcii sa nachádza krátke vysvetlenie obsahu webu, ako aj kvantitatívne vyjadrenie aktuálne monitorovaných zdrojov na webe a digitálnych platformách. Sekcia tiež obsahuje informácie o tom, koľko príspevkov na digitálnych platformách a článkov na webe vyprodukovali gruzínské stránky asociované s tvorbou a šírením dezifnormačného obsahu.
3. Graf, ktorý sa nachádza v ďalšej sekcii webu obsahuje prehľadné informácie o tom, koľko obsahu sa v daný deň podarilo daným zdrojom vyprodukovať a tieto údaje porovnáva s tým, ako sa v danom období daným informačným výstupom darilo zaujať a angažovať verejnosť. Vyššia hodnota krivky predstavuje vyšší počet interakcií a tak si môžu novinári a aktivisti získať rýchly prehľad o tom, kedy boli zdroje asociované s dezinformačným obsahom úspešné v rámcovaní spoločenskej debaty v Gruzínsku.
4. Ďalšia sekcia ponúka situačný prehľad o najúspešnejších príspevkoch na Gruzínskom Facebooku. Výhodou tohto prehľadu je možnosť meniť výsledky vyhľadávania a zvoliť si počet zobrazovaných príspevkov, zmeniť časové rozhranie, či exportovať informácie zo stránky do stiahnuteľných dokumentov, ktoré uľahčia prácu so získanými informáciami.
5. Na rovnakom princípe funguje aj ďalšia sekcia, ktorá pre zmenu ponúka prehľad o najaktívnejších Facebookových stránkach.
6. Posledná sekcia obsahuje informácie o možnostiach monitoringu na webe, sekciu about o autoroch a partneroch projektu, ako aj údaje o ochrane osobných údajov používateľov webu. Táto sekcia tiež obsahuje ikonu, ktorou sa dá prepínať medzi gruzínskou a anglickou verziou webu.
Samotná technológia sa nezaobíde bez školení, ktoré sme nedávno zorganizovali pre aktivistov a factcheckerov z Gruzínska s odborníkom na informačnú bezpečnosť, Tomášom Kriššákom. Práve táto skupina odborníkov bude základom pre ďalšie rozšírenie sa počtu používateľov Disinforadaru, ktorý bude dostupný aj pre verejnosť už v najbližších dňoch.
Tento projekte otvoril spoluprácu medzi Gruzínskom a Slovenskom natrvalo a web bude podporovaný slovenskou spoločnosťou Gerulata technologies aj po oficiálnom skončení projektu. Gruzínski používatelia už teraz komunikujú, aké ďalšie funkcie a informácie by potrebovali získať z platformy Disinforadar a slovenská strana hľadá spôsoby, ako tieto želania pretaviť na funkčné technologické riešenia.
Dezinformácie a ich pôsobenie na spoločnosť podliehajú konštantnej zmene a vývoju a preto je dôležité, aby sa vyvíjali aj obranné mechanizmy našich spoločností. Preto verím v zmysel podobných projektov a spolupráce, ktorá posilňuje bezpečnosť demokratických spoločností naprieč hranicami nášho regiónu.