CyberEXP pokračuje v Prahe! 

Projekt CyberEXP pokračoval aj v Prahe. Konkrétne dve podujatia – univerzitná prednáška a workshop pre študentov, sa uskutočnili 29. 11. 2017 o 13:00 hod. v CEVRO Inštitúte (adresa: Jungmanova 17, Praha, 1. učebňa č. 217B) Tento deň odštartovala prednáška pána Aleša Špidla, riaditeľa Českého Institutu Manažerů Informační Bezpečnosti (ČIMIB). Hlavnou témou prednášky bolo “Ako nezahynúť v kyberpriestore”. Počas prednášky sa diskutovalo o rôznych pojmoch kybernetickej bezpečnosti, ako napríklad: čo je to kyberpriestor, aká je úloha zodpovedných orgánov v kyberpriestore alebo kto sú v súčasnosti hlavní predstavitelia vo virtuálnom svete.

Napriek nižšiemu počtu študentov prebehla horlivá diskusia o fungovaní jednotlivca online, nových trednoch a o tom ako sa ochrániť pred hrozbami prichádzajúcimi priamo z kyberpriestoru. Workshop prebehol s obmedzeným množstvom študentov, ktorí odpovedali na náborovú výzvu a mali priamo záujem o prekrytie problematiky kybernetickej bezpečnosti a medzinárodných vzťahov. Workshop tak simuloval situáciu po kybernetickom útoku kde jednotliví študenti zastávali rolu dvoch nezávislých štátov – jedného ako obete sofistikovaného útoku a druhého ako hlavného podozrivého zo spáchania tohto útoku.

Študenti tak získali skúsenosť pri simulácii možného scénara z reálneho života, pri ktorom mohli využiť len veľmi obmedzené množstvo “prostriedkov” ako takúto situáciu vyriešiť a ako dokázať kto za týmto útokom stál.

GALÉRIA