Osemnásť stredoškolských učiteľov z Bratislavského samosprávneho kraja absolvovalo jesennú školu

 

 

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku s podporou Bratislavského samosprávneho kraja zorganizoval dňa 18. októbra 2019 projekt

“Jesenná škola: Učitelia proti dezinformáciám

(v Bratislavskom samosprávnom kraji)”

V Bratislave sa stretlo osemnásť stredoškolských učiteľov, ktorí absolvovali prednášky a tréningy zamerané na boj proti hybridným hrozbám. Práve pedagógovia sú kľúčovým prvkom pri výchove mládeže – ako prvý kontaktný bod pre získavanie nových informácií a rozvoj kritického myslenia svojich študentov, ktoré je nevyhnutné pre správne pochopenie situácie a filtrovanie nespoľahlivých informácií z rôznych komunikačných kanálov.

Jesennú školu slávnostne otvoril predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba spolu s riaditeľkou Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Monikou Masarikovou.

Prvá prednáška patrila Jurajovi Smatanovi, učiteľovi a aktivistovi, ktorý účastníkov jesennej školy zaujal témou “Kedysi a dnes: Dezinformácie, Hoaxy a Propaganda”. Nasledoval tréning kritického myslenia: “Kritické myslenie vo výučbe na stredných školách” v podaní šachového veľmajstra Jána Markoša. Právnička Irena Bihariová predstavila  v rámci prednášky “Komunikačné rady pre učiteľov – ako ustáť diskusiu so žiakmi v téme extrémizmu” problém narastajúceho extrémizmu a poradila učiteľom, ako sa dajú i takéto náročné témy diskutovať so študentami. Poslednú prednášku viedol odborník na bezpečnosť a obranu Jaroslav Naď. Prednáška niesla názov “Mýty o Európskej Únii a NATO” a predstavila učiteľom časté mýty, ktoré sa v súvislosti s danými inštitúciami šíria v spoločnosti.

Po skončení všetkých prednášok a tréningov si učitelia prevzali certifikáty o absolvovaní jesennej školy z rúk Branislava Gröhlinga, poradcu predsedu BSK pre školstvo. Spolu s Monikou Masarikovou poďakoval učiteľom za čas a záujem, ktorý venujú vzdelávaniu sa v oblastiach akými sú dezinformácie, propaganda či extrémizmus.

FOTOGALÉRIA

SÚVISIACE PROJEKTY