Trinástka učiteľov absolvovala tréningy a školenia na boj s dezinformáciami

 

V dňoch 26. – 28. októbra 2018 sa v Banskej Štiavnici stretli trinásti stredoškolskí pedagógovia z celého Slovenska. Absolvovali vzdelávací kurz s názvom „Jesenná škola: Učitelia proti dezinformáciám“, ktorý organizuje Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku a Wilfried Martens Centre for European Studies s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Nadácie Friedrich Ebert Stiftung a sekciou verejnej diplomacie NATO PDD.

Hlavným cieľom trojdňového stretnutia bolo rozšíriť vedomosti a praktické zručnosti učiteľov, ktoré im pomôžu usmerňovať svojich študentov a navigovať ich v záplave dezinformácií a falošných správ. Ako na slávnostnom otvorení uviedla riaditeľka SSPI Monika Masariková , „Falošné správy zahlcujú mediálny priestor a sociálne médiá v dosiaľ nevídanej miere, a v konečnom dôsledku prispievajú k radikalizácii spoločnosti.“

Monika Masariková následne odovzdala slovo predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja Jánovi Lunterovi. Župan Lunter ocenil prácu pedagógov a kľúčovú úlohu, ktorú práve oni zohrávajú pri rozvoji kritického myslenia svojich študentov. „Dezinformácie či konšpiračné teórie boli vždy prítomné v našej spoločnosti. Dnes je však rozdiel v intenzite a spôsobe ich šírenia,“ zdôraznil. Podľa Luntera je pre Slovensko dôležité byť súčasťou euroatlantických štruktúr, ktoré napomáhajú stabilite v Európe a chránia pluralitnú spoločnosť. „Žijeme v nestabilite, čomu nasvedčuje aj dnešné dianie či na národnej alebo medzinárodnej úrovni, preto nedovoľme, aby dezinformácie šíriace sa v spoločnosti ovplyvnili demokraciu, za ktorú sme tak tvrdo kedysi bojovali,“ upozornil Lunter na piatkovom zahájení jesennej školy. Učiteľom priniesol kópie návrhov listu, ktorý niekdajší predseda BBSK Marián Kotleba adresoval bývalému veľvyslancovi Ruskej federácie na Slovensku v snahe získať si jeho priazeň. Zároveň v nich ostro kritizoval práve EÚ a NATO, ktoré označil za teroristické organizácie.

Po Jánovi Lunterovi sa účastníkom prihovorila zástupkyňa Wilfried Martens Centre for European Studies Anna Nalyvayko a zástupkyňa Nadácie Friedrich Ebert Stiftung Natália Kancelová.

Pozvanie medzi študentov okrem hostí tiež prijal učiteľ a občiansky aktivista Juraj Smatana, lektor kritického myslenia Ondrej Gažovič, tréner OZ PDCS Lukáš Zorád, predsedníčka OZ Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová a bezpečnostný analytik a riaditeľ SSPI Jaroslav Naď.

Ako prvý v piatok vystúpil Juraj Smatana s prednáškou Kedysi a dnes: Dezinformácie, Hoaxy a Propaganda“. Učiteľov predviedol príkladmi dezinformácií a propagandy z minulosti aj súčasnosti a ukázal im aj najznámejšie manipulátorské techniky.

Sobotňajší program začal tréningom Lukáša Zoráda na tému „Radikalizácia: ako sa účinne brániť?“. Po ňom Irena Bihariová počas prednášky „Komunikačné rady pre učiteľov – ako ustáť diskusiu so žiakmi v téme extrémizmu?“ učiteľom poradila ako ustáť diskusiu so žiakmi v téme extrémizmu. Na záver Ondrej Gažovič previedol niekoľko praktických cvičení a techník, prostredníctvom ktorých učitelia môžu trénovať kritické myslenie svojich študentov. Jeho tréning s názvom „Kritické myslenie vo výučbe na stredných školách“ ukončil sobotňajší program.

Poslednej prednášky v nedeľu na tému „Mýty o EÚ a NATO” sa zhostil Jaroslav Naď. S učiteľmi diskutoval o najrozšírenejších mýtoch o EÚ a NATO, ktorými je verejnosť najčastejšie zavádzaná.

Ešte predtým, než sa učitelia rozišli do všetkých kútov Slovenska, prebehlo slávnostné odovzdávanie certifikátov a výber troch učiteľov, ktorí sa začiatkom decembra pôjdu na niekoľko dní pozrieť do Bruselu. V rámci študijnej cesty navštívia naše stále zastupiteľstvá pri EÚ a NATO, aj centrálu NATO.

FOTOGALÉRIA

 

SÚVISIACE PROJEKTY