SSPI hodnotilo plnenie vládneho programu v oblasti obrany

Hodnotenie-PV-obrana

Analytici SSPI Jaroslav Naď a Marian Majer na tlačovej konferencii zhodnotili plnenie programu vlády v oblasti Obrana. Zamerali sa na jednotlivé oblasti a ciele tak, ako si ich stanovil najmä dokument Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky schválený po nástupe druhej vlády Roberta Fica v roku 2012.

Podľa hodnotenia SSPI nebola obrana skutočnou prioritou pre súčasnú vládu. Prejavilo sa to v celkovom prístupe k bezpečnosti a obrane, ale napríklad aj v rozpačitých vyjadreniach po ukrajinskej kríze či spochybňovaní navyšovania výdavkov na obranu. Analytici SSPI upozornili, že Slovensko sa zaviazalo na summite NATO vo Walese, že bude navyšovať výdavky na obranu na 1,6 percenta HDP do roku 2020. V súčasnosti sa toto číslo pohybuje okolo 1,1 percenta HDP.

Analytici SSPI vo svojom hodnotení poukázali napríklad na neexistujúce dlhodobé plány pre oblasť obrany. Taktiež sa podľa nich nepodarilo dotiahnuť niektoré spoločné medzinárodné projekty. Napríklad spoločný projekt s Českom pri bojových vozidlách pechoty. Naopak, vyzdvihli spustenie modernizácie. Pozitívom podľa nich bol napríklad spoločný nákup zbraní spolu s ministerstvom vnútra. Ocenili aj rozvoj Centra výcviku v Lešti.

Vláda na základe hodnotenia dostala známku 3-.

FOTOGALÉRIA

Hodnotenie-PV-obrana

SÚVISIACE PROJEKTY