Pedagógovia zo slovenských stredných škôl absolvovali Jesennú školu: Učitelia proti dezinformáciám

 

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Nadácie Friedrich Ebert Stiftung a NATO PDD zorganizoval v dňoch 10.-12. novembra 2017 v Bratislave „Jesennú školu: Učitelia proti dezinformáciám“.

Diskusie a tréningy sa za účasti dvanástich stredoškolských učiteľov z celého Slovenska zamerali na veľmi aktuálny problém rozširovania falošných správ, dezinformácií či propagandy v slovenskej spoločnosti.

Trojdňové podujatie v Bratislave otvoril riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď a Barbara Tiefenbacher z Friedrich-Ebert-Stiftung.

Nasledovala prednáška na tému „Dezinformácie a kritické myslenie“ od učiteľa a trénera kritického myslenia Jána Markoša. Už úvodná prednáška tohto podujatia rozprúdila medzi učiteľmi diskusiu o postupoch, ktoré sú pre ich aktivity so študentmi najefektívnejšie.

Druhý deň priniesol účastníkom viacero podnetných tém. Prvá prednáška patrila učiteľovi histórie a – aktivistovi portálu Dezinformácie Hoaxy Propaganda,- Jurajovi Smatanovi s témou „Extrémizmus kedysi a dnes“. O tom aké sú v súčasnosti najrozšíreniejšie „Mýty o Európskej únii a NATO“ prednášal Peter Bátor, vedúci oddelenia bezpečnostnej politiky a radca, ktorý pôsobí v Kancelárii prezidenta SR.

Poobedný program viedol Ondrej Gažovič, lektor kritického myslenia, ktorý si vo svojom workshope „Kritické myslenie vo výučbe na stredných školách“pre učiteľov pripravil praktické cvičenia. Učitelia si tak napríklad mohli aktívne skúsiť ako kriticky pracovať s článkami, ktoré nám médiá poskytujú,kde hľadať znaky ovplyvňovania či zavádzania a ako si overovať fakty. Podobné cvičenia budú môcť po skončení jesennej školy realizovať pedagógovia aj so svojimi študentmi.

Počas záverečného dňa sa na problematiku falošných správ a hoaxov v médiách pozreli účastníci jesennej školy “z druhej strany”, očami novinára. Na tému „Médiá a radikalizácia. Úloha médií v spoločnosti“ s nimi totiž diskutovala novinárka a riaditeľka webu Omédiách.com Miroslava Kernová.

Pedagógovia si po absolvovaní jesennej školy domov odniesli certifikáty a navrhli vytvorenie spoločnej platformy pre učiteľov, kde by si spoločne mohli vymieňať svoje poznatky a skúsenosti aj po skončení jesennej školy.

GALÉRIA

 

SÚVISIACE PROJEKTY