Prezidentské voľby #volebnymonitoring

Najživší Facebook má Čaputová, najviac komentárov mažú u Šefčoviča. Negatívnymi emóciami si pomáha Harabin a Kotleba.

 Facebook používa ako zdroj každodenných informácií až 40 percent Slovákov. Tím analytikov a analytičiek think-tanku Stratpol a Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku v spolupráci s platformou blbec.online preto analyzoval komunikáciu kandidátov na Facebooku. Zameriaval sa na obsah príspevkov, interakcie s užívateľmi aj formu komunikácie.

Zber dát prebehol v období od 10. januára do 3. marca 2019. Z dôvodu rozsahu analýza pred prvým kolom prezidentských volieb porovnáva komunikáciu len piatich kandidátov, ktorým predvolebné prieskumy dávajú najväčšiu šancu na postup do druhého kola. Keďže Marian Kotleba vlastný profil nemá, dáta pochádzajú z najpopulárnejšej fanúšikovskej stránku s názvom: Marian Kotleba – kandidát na prezidenta Slovenskej republiky.

Sumár:

  • Najpozitívnejšiu kampaň na sociálnych sieťach viedol Maroš Šefčovič s dvoma tretinami pozitívne ladených príspevkov na jeho facebookovom profile, nasledovaný Zuzanou Čaputovou a Bélom Bugárom.
  • Facebookovým profilom všetkých kandidátov jednoznačne dominovali témy súvisiace s voľbami. Smerovaním zahraničnej politiky SR a členstvom SR v EÚ a NATO sa zaoberal najmä Štefan Harabin.
  • Administrátori oficiálneho profilu Maroša Šefčoviča zmazali najviac, až 43%, všetkých reakcií, a stali sa tak lídrami v počte zmazaných komentárov.
  • Fotografie dominovali facebookovým stránkam všetkých prezidentských kandidátov. Zapájanie svojich fanúšikov na sociálnych médiách do rôznych ankiet bolo tiež populárne.
  • Jednotkou v počte interakcií bola Zuzana Čaputová so 449 848 interakciami v období od 10. januára do 3. marca, ktorá preskočila Štefana Harabina.

Témy:

Facebookovým profilom všetkých kandidátov od začiatku sledovaného obdobia jednoznačne dominovali témy súvisiace s voľbami. V prípade Zuzany Čaputovej sa počet príspevkov o nich vyšplhal takmer ku stovke (99), nezaostával ani Štefan Harabin (95). Kotlebova fanúšikovská stránka zdieľala 65 volebne ladených príspevkov, profil Maroša Šefčoviča 60 a Bélu Bugára 31. Aj toto relatívne malé číslo však predstavovalo najvýraznejšiu časť Bugárovej aktivity na Facebooku. Kandidáti túto kategóriu využívali najmä na sebaprezentáciu, vyjadrovanie názorov na iných kandidátov či na zdieľanie prieskumov verejnej mienky.

Druhou najkomunikovanejšou témou bola domáca politika. Veľký priestor mala na fanúšikovskom profile Mariána Kotlebu (50), ktorý sa vyjadroval k aktivitám ĽSNS na domácej pôde, či na profile Maroša Šefčoviča (25), ktorý predstavoval svoje vízie sociálneho programu pre Slovensko. Zaujímavosťou je, že príspevky o domácej politike boli prevažne spájané s negatívnymi emóciami, venovali sa celoštátnym kauzám alebo kritizovali štátne inštitúcie.

Zahraničná politika, naopak, nebola pre kandidátov príliš atraktívna. Eurokomisár Maroš Šefčovič ju nečakane zanedbával, na profile Zuzany Čaputovej zahraničnopolitické príspevky úplne chýbali. Béla Bugár sa v rámci tejto tematickej kategórie venoval občanom maďarskej národnosti, stránky Mariana Kotlebu a Štefana Harabina zase negatívne hodnotili smerovanie slovenskej zahraničnej politiky. Viacerí kandidáti zahraničnú politiku kombinovali s domácou politikou, keď globálne trendy vzťahovali na územie Slovenska.

Obsahy:

 Neprekvapí, že sebaprezentácia bola najčastejším obsahom príspevkov k jednotlivým témam. Za ňou nasledovali hodnoty, na treťom mieste bola samotná kampaň.

V prípade Maroša Šefčoviča vidíme v prvej trojke obsahy venované sociálnej spravodlivosti. Opakovane sa vyjadroval k výške dôchodkov, veku odchodu do dôchodku či k podpore seniorov.

Opakujúcim sa obsahom príspevkov fanúšikovskej stránky Mariana Kotlebu sú blížiace sa eurovoľby, kritika Európskej únie či Angely Merkelovej a naopak vyzdvihovanie slovanskej vzájomnosti a vzťahu k Rusku. Pre cezhraničný rozmer túto kategóriu obsahu označujeme termínom Svet.

Béla Bugár sa prezentoval ako kandidát menšín a regiónov, “kandidát ktorého poznáte”. Viackrát sa vymedzoval voči konfrontačne vedenej kampani, sám chce byť prezidentom spoločenského zmieru.

V kategórii obsahu Kampaň Štefan Harabin upozorňoval na riziko podvodu a manipulácie volieb, a vyzýva svojich priaznivcov, aby sa hlásili do volebných komisií. Harabin ostro kritizoval svojich protikandidátov ako liberálnych multikultúrnych globalistov.

U Zuzany Čaputovej v časti Kampaň spočiatku dominovala otázka podpory a odstúpenia v prospech Róberta Mistríka. Neskôr prevážilo vymedzovanie sa voči antikampani, v ktorom reagovala na kritiku a útoky voči sebe.

 

Emocionalita:

Na základe emočného zafarbenia príspevkov na facebookových profiloch získal pomyselnú cenu pozitivity Maroš Šefčovič. Až dve tretiny príspevkov na jeho profile boli ladené pozitívne. Väčšina sa týkala jeho osobného života, priebehu kampane a častých ciest po Slovensku. Za Šefčovičom nasledovali Zuzana Čaputová a Béla Bugár. U oboch bol pozitívne ladený každý druhý príspevok.

Vecné, podľa našej kategorizácie neutrálne príspevky prevládali na fanúšikovskej stránke Mariana Kotlebu, na ktorej boli často zdieľané technické odkazy o predvolebných aktivitách kandidáta, a na stránke Štefana Harabina. Celkovo sa neutrálne príspevky venovali najmä propagácii debát, rozhovorov s kandidátmi a výzvam na volebnú účasť.

Vyslovene negatívne emócie neprevažovali u žiadneho zo sledovaných kandidátov. Percentuálne najčastejšie boli na stránkach Štefana Harabina a Mariana Kotlebu, u ktorých išlo o približne každý tretí príspevok. Obe stránky sa venovali kritike slovenskej zahraničnej politiky, štátnych orgánov, iných kandidátov či liberálnych hodnôt. Aj ostatní kandidáti v negatívne ladených príspevkoch kritizovali domácu politiku a iných kandidátov.

Zmazané príspevky:

Jednoznačným lídrom v počte zmazaných komentárov je Maroš Šefčovič. Admin jeho oficiálneho profilu zmazal až 43 percent všetkých reakcií, čo je 6883 príspevkov pod jeho statusmi. Dvojkou je Béla Bugár, ktorý vymazal 41 percent komentárov (2445). O tretie miesto sa zhodne s 11 percentami zmazaných reakcií delia Štefan Harabin (1970) a Zuzana Čaputová (3261). Na štvrtom mieste je Marian Kotleba (225), z ktorého fanúšikovskej stránky bolo odstránených len sedem percent komentárov.

Interakcie:

Jednotkou v počte interakcií je v sledovanom období od 10. januára do 3. marca Zuzana Čaputová so 449 848 interakciami. Nasleduje Štefan Harabin (265 180), prvú trojicu uzatvára Maroš Šefčovič (125 013). Fanúšikovská stránka Mariana Kotlebu nazbierala 51 942 interakcií. Najmenej reakcií (27 182) získal profil Bélu Bugára.

Ešte prvý februárový týždeň tento rebríček viedol Štefan Harabin, ktorého príspevky medzi 10. januárom až 7. februárom vygenerovali 111 649  interakcií. Zuzana Čaputová v rovnakom období získala 70 146 a Marián Šefčovič len 33 940 interakcií.

Zásadný zlom prišiel v druhom februárovom týždni, keď Čaputová viac ako zdvojnásobila počet interakcií na svojom profile a preskočila ostatných kandidátov. K 14. februáru mal jej profil 159 161 interakcií a od tohto okamihu až dodnes vedie rebríček počtu interakcií.

Formáty:

Spomedzi formátov príspevkov suverénne kraľujú fotografie a obrázky. Najviac takýchto príspevkov, 65, pridal Maroš Šefčovič. Najviac interakcií získala anketová fotografia kandidáta a anketová otázka: Potrebuje podľa vás Slovensko prezidenta, ktorého Európa a svet pozná? Hlasovanie zozbieralo 5273 interakcií a hlasujúci s položenou otázkou súhlasili v pomere 3044:1010. Nasledujú Zuzana Čaputová a Marian Kotleba, ktorí pridali zhodne 64 fotografií.

V prípade odkazov jasne vedie Marian Kotleba, pridal 63 odkazov, zatiaľ čo druhý Štefan Harabin 55. Najviac interakcií pozbieral u Kotlebu odkaz portálu TVnoviny o prieskume agentúry Focus, podľa ktorého by Kotlebova ĽSNS v parlamentných voľbách skončila druhá so ziskom 11,7 percenta hlasov.

V kategórii videá je opäť prvý Maroš Šefčovič (54), nasledovaný Zuzanou Čaputovou (46). Prezidentský kandidát vo videu ukázal, ako trávi nedele v kruhu rodiny (na sociálnych sieťach známe pod kľúčovým slovom “rezne”). Video získalo 2264 interakcií. V kategórii statusy vedie Štefan Harabin so 17 statusmi. Jeho najúspešnejší status, v ktorom tvrdí „Veď som hovoril, že Andrej Kiska skončí v Leopoldove“, získal 3335 reakcií.

SÚVISIACE PROJEKTY