Legislatíva o digitálnych službách (Digital Services Act): Krok k bezpečnejšiemu digitálnemu priestoru a jednotnému trhu? 

Už je to 20 rokov, čo Európska únia predstavila legislatívny rámec pre oblasť jednotného digitálneho trhu a vesmíru v rámci smernice e-Commerce. Napriek tomu je nepopierateľné, že za posledných 20 rokov sa internet a digitálny priestor rapídne zmenil a vyvinul, čo malo za následok aj vznik nových výziev, ako napríklad v súvislosti s dezinformáciami či dominantným postavením technologických gigantov.

Práve vo svetle tohto vývoja a nových výziev sa Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyen zaviazala v rámci širšej Digitálnej stratégie predstaviť novú legislatívu o digitálnych službách – Digital Service Act (DSA). Táto legislatíva spolu s Aktom o digitálnych trhoch, Digital Markets Act, nahradí spomínanú smernicu e-Commerce. Návrh DSA bol zverejnený v decembri minulého roka, a to krátko po ukončení verejných konzultácií v septembri.

Potreba prepracovania európskej legislatívy v tejto oblasti bola pre zainteresovaných aktérov evidentná už dlhšiu dobu. Avšak najmä pre aktuálne masívne šírenie dezinformácií a ich dôsledkov na krízové situácie a politiku ako takú, a to či už v kontexte pandémie Covid-19, alebo nedávneho útoku na americký Kapitol, sa stala problematika riadenia či regulácie digitálneho priestoru záležitosťou záujmu aj širokej verejnosti.

Všetky tieto okolnosti, ktoré viedli k nedávnemu zverejneniu návrhu DSA Európskou komisiou, sú opísane v nasledujúcom dokumente, ktorý spoločne vypracovali Akses Jerôme Bekiş a Peter Köles. Autori v ňom poskytujú ucelený prehľad tejto novej legislatívy a tiež pohľad na iniciatívu DSA zo strany kľúčových politických aktérov a tiež pohľad občianskeho či súkromného sektora. Záverom sa autori zamýšľajú nad touto novou legislatívnou iniciatívou ako celkom a reflektujú napríklad aj skutočnosť, že DSA nemusí byť zázračným liekom na výzvy, ktoré pre dnešnú spoločnosť dezinformácie predstavujú.

Spomínaný dokument poskytuje ako informácie pre širokú verejnosť, tak aj veľmi prínosný náhľad do danej aktuálnej problematiky, keďže diskusia o legislatívnych návrhoch ako DSA nebude len naďalej pokračovať, ale blížiacim sa hlasovaním v Európskom parlamente bude čoraz intenzívnejšia.

Celý report z dielne SSPI môžete nájsť v anglickom jazyku tu.