Varšavské bezpečnostné fórum 2019: Krajiny V4 o východnom partnerstve

 

 

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku sa stal súčasťou projektu nadácie Casimir Pulaski Foundation – “Varšavské bezpečnostné fórum 2019: Krajiny V4 o východnom partnerstve”, ktorý prebiehal od mája 2019 do januára 2020 ako súčasť každoročného Varšavského bezpečnostného fóra (2.-3. Október 2019). Iniciatíva bola realizovaná s dvoma ďalšími partnermi: EUROPEUM Inštitút pre európsku politiku (Česká republika) a Antall József Knowledge Centre of Political and Social Sciences (Maďarsko). Projekt bol spolufinancovaný Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a Slovenskom prostredníctvom Vyšehradských grantov z Medzinárodného Vyšehradského fondu.  Cieľom tohto fondu je podporovať projekty, ktoré budú viesť k udržateľnej regionálnej spolupráci v strednej Európe.

Cieľom projektu bola identifikácia bezpečnostných výziev, ktorým aktuálne čelia krajiny východného partnerstva (EaP) – Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina,  a zároveň sprostredkovanie spoločných odporúčaní krajín V4, ktoré by mohli napomôcť napredovaniu krajín východného partnerstva a tomuto regiónu ako celku. Zvyšujúca sa významnosť EaP krajín pre európsku zahraničnú politiku si vyžaduje väčšiu iniciatívu zo strany krajín V4. Práve v snahe zvýšiť angažovanosť krajín V4 sa uskutočnil expertný okrúhly stôl v rámci Varšavského bezpečnostného fóra, kde sa zhromaždilo 60 expertov z krajín V4 a EaP spolu s 300 účastníkmi v publiku.

Najdôležitejšie výstupy projektu:

1. Konferencia “Diskusia o východnom partnerstve 2.0: Perspektíva krajín V4” (2. október 2019, Varšava, Poľsko) – cieľom konferencie bolo zhromaždiť predstaviteľov verejnej správy, think-tankov, akadémie a médií z krajín V4 a EaP, aby diskutovali o skúsenosti krajín V4 s demokratickou zmenou. Udalosti sa zúčastnilo 50 expertov a vystúpilo 7 prednášateľov.

Moderátor:

  • Adam Reichardt – šéfredaktor, New Eastern Europe

Prednášajúci:

  • Beata Surmacz, Ph.D., docentka na Univerzite Marie Curie-Sklodowskej v Lubline (Poľsko)
  • Zbyněk Pavlačík, riaditeľ a spoluzakladateľ, Jagello 2000 (Česká republika)
  • Jaroslav Kurfürst, vyslanec pre východné partnerstvo, Ministerstvo zahraničných vecí ČR (Česká republika)
  • Peter Dobrowiecki, autor, vedúci kancelárie pre EÚ-V4, Antall József Knowledge Centre (Maďarsko)
  • Peter Stepper, autor, manažér v Kancelárii bezpečnostnej politiky, Antall József Knowledge Centre (Maďarsko)
  • Danylo Lubkivsky, člen správnej rady, Open Ukraine Foundation (Ukrajina)
  • Borys Tarasyuk, veľvyslanec, Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny (1998-2000, 2005-2007), Poslanec (2002-2019) (Ukrajina) 

2.  Stretnutie “Východné partnerstvo po desiatich rokoch” (3. október 2019, Varšava, Poľsko) – diskusia vyzdvihla hlavné výzvy pre EÚ a krajiny EaP, ktorým čelia po 10 rokoch od začatia iniciatívy. Udalosti sa zúčastnilo 300 účastníkov Varšavského bezpečnostného fóra.

Moderátor:

  • Terry Martin – moderátor, Deutsche Welle TV, Nemecko

Prednášajúci:

  • Jan Hofmokl – riaditeľ východnej sekcie, Ministerstvo zahraničných vecí Poľskej republiky (Poľsko)
  • Anna Westerholm – veľvyslankyňa pre východné partnerstvo, Ministerstvo zahraničných vecí (Švédsko)
  • Oleg Kravchenko – zástupca ministra zahraničných vecí (Bielorusko)
  • Sophie Katsarava – predsedníčka, Výbor pre zahraničné vzťahy (Gruzínsko)

Záznam z diskusie:

3. Odporúčania pre krajiny východného partnerstva z perspektívy partnerských krajín (Slovenská republika, Česká republika, Poľsko, Maďarsko) – každá partnerská krajina z V4 pripravila kapitolu odporúčaní pre krajiny EaP. Tieto odporúčania prezentovali stanoviská V4 na rôzne politické oblasti (bezpečnosť, energetická bezpečnosť, zahraničná politika, európska integrácia, demokracia) a taktiež poskytli príklad politík, ktoré by priniesli benefit i krajinám východného partnerstva.

Kapitoly odporúčaní na stiahnutie (v anglickom jazyku):

  1. Kot – Polish Guidelines for the Eastern Partnership
  2. Masarikova – Slovak Guidelines for the Eastern Partnership
  3. Dobrowiecki, P. Stepper – Hungarian Guidelines for the Eastern Partnership
  4. Havlicek – Czech Guidelines for the Eastern Partnership

Projekt bol realizovaný v rámci 6. ročníka Varšavského bezpečnostného fóra, najväčšej medzinárodnej bezpečnostnej a obrannej konferencie v strednej a východnej Európe. Konferencia sa uskutočnila 2.-3. októbra 2019, a bola zameraná na viacero oblastí, zahŕňajúc 70. výročie vzniku NATO, 10. výročie projektu Východného partnerstva, 20. výročie od vstupu Poľska do NATO a 15. výročie vstupu Poľska do EÚ. Konferencia predstavovala platformu pre diskusie pre 1500 účastníkov z 60 krajín, zahŕňajúc viac ako 170 speakrov a 100 novinárov.

Pôvodný článok: Casimir Pulaski Foundation